קרן אחינועם

הכוח להצליח

פרויקט הכנה לצבא- קרן אחינועם

רקע: בני הנוער הישראלי ילידי הארץ, שוקלים את דרכם לשירות הצבאי מתוך ידע והכרה של מגוון האפשרויות הקיימות. ידע זה בקרב בני הנוער הישראלי יליד הארץ נצבר עם השנים מתוך אינטראקציה עם הוריהם, אחיהם הבוגרים וכו'.
לנוער זה קיימת מערכת תמיכה (מבית בד"כ) לאורך כל שירותם הצבאי, מה שעוזר להם לעבור הן את תהליכי המיון והן את השירות הצבאי גם ביחידות הקשות והמאתגרות בצה"ל.
לעומתם, בני הנוער העולים, בעיקר בקרב עולי אתיופיה חסרים לצערנו הן את הידע וההכנה המוקדמת לקראת הגיוס והן מערכת תמיכה לאורך שירותם הצבאי.
מתוך מחקרים שנערכו נמצא כי אחוז העולים החדשים המגיעים ליחידות מובחרות בצה"ל נמוך משמעותית וגם אילו שמגיעים בחלקם נושרים במהלך המסלול.
כידוע לנו, שירות צבאי משמעותי ומוצלח בצה"ל מנבא בחברה הישראלית הצלחה בהמשך מהלך החיים.

מטרת הפרויקט: פרויקט ההכנה לצבא של קרן אחינועם פועל במטרה לקדם את צמצום הפערים החברתיים בין הנוער העולה מאתיופיה לבין הנוער הישראלי יליד הארץ.
הפרויקט מעניק לבני הנוער ידע בנושא הצבא, הכנה פיזית ומנטאלית לשירות וזאת תוך הגברת תחושת סולידריות עם הצבא והמדינה, הדגשת חשיבותו של שירות משמעותי והנחלת ערך הציונית כערך מרכזי.
כמו כן, הפרויקט מאפשר חוויות של הצלחה וקומפטנטיות, בהתנסויותיו מעצים את החניכים ומעניק להם חוויה חוץ בית ספרית מעשירה, ליווי אינדיבידואלי ויחס אישי המבוסס על דוגמא אישית ואוזן קשבת.

קבוצות הפרויקט: הפרויקט מיועד לבני נוער המוגדרים במצב סיכון, רובם המכריע בני משפחות עולים מהעדה האתיופית ומצרפת.
בשנת הלימודים האחרונה, תשע"ז הוקמו שתי קבוצות: קבוצת "הסיירת"- בשיתוף עם פנימיית ימין אורד וקבוצת "הכוח להצליח" בשיתוף עם מתנ"ס נווה יוסף בחיפה.

פעילות הפרויקט: במסגרת הפרויקט אנו מגבשים קבוצות בגילאי י' י"ב לתהליך שנמשך כשנתיים. -
הפרויקט מועבר ע"י מדריכים יוצאי יחידות מובחרות, בעלי ניסיון צבאי קרבי זאת על מנת להוות דוגמה אישית לחניכיו.
את תכני הפרויקט בנו אנשי מקצוע (פסיכולוג שליווה גיבושי קורס טייס וכו') והם גם מלווים את הקבוצה באופן צמוד.
הקבוצות נפגשות פעמיים בשבוע, פעם אחת לאימון משותף ופעם נוספת לאימון עצמאי שמטרתו לעורר מחויבות אישית ואחריות, כאשר כלל החניכים מחויבים לנוכחות מלאה לאורך שנת הלימודים כתנאי להשתתפות בפרויקט.
הפרויקט משלב התנסויות פיזיות וחינוכיות: ריצות למרחקים קצרים וארוכים, זחילות, משמעת צבאית, מסעות, סחיבת אלונקות, הרצאות עם בעלי תפקידים בצבא, סדנאות וסדרות כושר.
בשנת הלימודים האחרונה התקיימו מספר השתלמויות נוספות: - קורס שחייה רבים מבני הנוער בקבוצה לא ידעו לשחות. -

אנו שמים דגש מיוחד על שמירת קשר לאורך זמן, גם בסיום הפרויקט עם החניכים הבוגרים ומלווים אותם לאורך השירות הצבאי ומסייעים להם במידת הצורך.

מימון: קרן אחינועם ממנת את הפרויקט ע"י מכירת שמן זית המופק באופן פרטי כאשר את עלות הפקתו ממנת משפחת אדרעי. כרם הזיתים הינו כרם משפחתי שניטע לזכרו של מר אחינועם אדרעי ז"ל.
בקבוקי השמן נמכרים ע"י הקרן וכל ההכנסות משמשות לפרויקטים חברתיים בדגש על פרויקט ההכנה לצבא.

לסיכום:
אנו שואפים להכין את הנערים בצורה הטובה והמקצועית ביותר בשלב הראשון למבחני המיון והגיבושים ובשלב מאוחר יותר להתמודדות עם שירות צבאי משמעותי כחיילים קרביים.
הפרויקט מעודד צמיחה אישית וחברתית תוך תרומה למדינה ולקהילה.
באופן גורף, כל החניכים שיפרו את יכולותיהם במשמעת עצמית, ביטחון עצמי, מנהיגות וכושר גופני ומנטאלי.
הקבוצה פועלת החל משנת הלימודים תשע"ג ( 2013-2014 ), עד היום עברו בקבוצה עשרות בני נוער ובניהם בוגרים ששובצו ביחידות מובחרות אשר נמצאים בקשר עמנו ומספרים על חוויה של שירות משמעותי ביותר.
הצלחת הפרויקט נכרת בכל אחד ממשתתפי הקבוצות.

הכנה צבאית
×

הצהרת נגישות

אתר זה נבדק ונמצא נגיש לאנשים עם מוגבלויות על פי Web Content Accessibility Guidelines 2 ברמה AA. הנחיות הנגישות מבהירות כיצד ליצור תכני אינטרנט נגישים לאנשים עם מוגבלות. עמידה בהנחיות הנגישות מסייעת להפוך את האינטרנט לנגיש וידידות לכל בני האדם.

אנו עושים כל שביכולתנו שהאתר יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות. אם בכל זאת נתקלתם בבעיית נגישות אנא שלחו לנו הערתכם במייל.

רמת הנגישות באתר: